Otomatik Zaman Kontrollü Yumuşatma Sistemleri

  • Stok Durumu: Stokta var
  • 0TL

Suda erimemiş halde bulunan kalsiyum ve magnezyum mineralleri kalıcı sertliğe (kireç) neden olmaktadır. İyon değişim yöntemi ile sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının alınması işlemi sonucu suyun sertliğinin düşürülmesi işlemin...

Suda erimemiş halde bulunan kalsiyum ve magnezyum mineralleri kalıcı sertliğe (kireç) neden olmaktadır. İyon değişim yöntemi ile sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının alınması işlemi sonucu suyun sertliğinin düşürülmesi işlemine yumuşatma denir.

Sert sular içildiklerinde, damar sertliği, mide, bağırsak ve cilt rahatsızlıklarına neden oldukları için sağlık yönünden sakıncalı olmakla beraber, tesisatlarda, sanayide kullanılan buhar kazanlarında, kapalı çevrim hatlarında, makinelerde kireç tabakası oluşturarak, ısı kayıplarına neden olur. Cihazlarda tıkanmalara ve sistemlerin kireçten dolayı ağır hasar görmesine, hatta aşırı enerji sarfiyatlarına neden olmaktadır. Sert suya maruz kalan tesisat kullanılmaz duruma gelir, cihazlar bozulur ve ürünlerin kalitesi düşer. Boru hatlarının kısa zamanda kireç taşı bağlaması ile daralmasına, kireç katmanları ve bakteriler için uygun ortam oluşmasına neden olur. Ayrıca sert sular sabun, deterjan gibi temizlik maddelerini köpürtmediğinden tüketim miktarını arttırır. Endüstriyel proseslerde özellikle cam yıkama, tekstil boya ve yıkamada ürün kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Zaman kontrollü tam otomatik sistemler ile; sudaki Ca ve Mg mineralleri iyon değiştirme yöntemiyle giderilir. Yumuşatma işlemi katyonik reçine vasıtası ile sertliğe neden olan kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg)iyonlarının reçine üzerinde bulunan sodyum (Na) iyonları ile yer değiştirmesi prensibine dayanır. Böylece iyon değiştirme yöntemi ile sistemden çıkan suyun sertliği alınmış olur.

Zaman kontrollü su yumuşatma sistemleri zamansal periyot olarak haftanın istenilen gününde, istenilen saatte herhangi bir müdahele olmaksızın otomatik olarak rejenerasyon (geri yıkama) işlemlerini kendiliğinden gerçekleştirir. Doyuma ulaşan reçine zaman kontrollü olarak tuzlu su ile rejenerasyona girerek, kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) iyonlarından temizlenirler.

DİZAYN KRİTERLERİ 

Yumuşatma sistemi dizaynında reçine yatak yüksekliği, iki rejenerasyon arası sürenin tespiti, kullanılacak olan mineralin adsorbe katsayısı ve buna bağlı olarak gerekli mineral miktarı, otomasyon sistemi seçimi dikkat edilmesi gereken tasarım kriterleridir.

STANDART ÖZELLİKLER 

– Sudan etkilenmeyen FRP veya boyalı karbon çelik gövde,
– Tam otomatik otomasyon sistemi,
– Kullanıma uygun model,
– Üstün nitelikli mineral,
– İnsan müdahalesiz minimum bakım,
– Düşük enerji ve işletme maliyeti,
– 10 Bar tank test basıncı,
– 2 – 7 Bar çalışma aralığı,
– Max 50o C, çalışma sıcaklığı

 

 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
DMCA.com Protection Status